Letecká doprava díky sopce na Islandu ohrožena

Letecká dopravda v Evropě ohrožena díky sopce na Islandu

Je to až neuvěřitelné, ale celá letecká doprava v Evropě nyní vzhlíží k Islandu o kterém jsme psali nedávno v našich toulkách po Islandu I a Toulkách po Islandu II. Před několika dny se totiž na Islandu probudila sopka, která začala chrlit lávu a popel ze svého kráteru. Následný vítr zavál tento mrak popela po téměř celé Evropě. Prach stoupá až do výšky několika kilometrů a tak pro něj není problém doletět i tisíce kilometrů daleko. To znemožňuje letadlům létat v tomto prostoru zavaleném sopečných prachem, který se dostává do motorů, které následně mohou vypadnout z činnosti. Nedávno zrovna byl na ČT 1 dokument (Letecké katastrofy), kdy letadlo před cca 20 lety (nepamatuji si již přesně) prolétlo nad podobným výbuchem sopky v Jižní Americe, kde se podobné věci ještě nehlídali. Letadlu začali vypadávat motory, které se rozjeli až v nižších polohách když letadlo kleslo, ale všichni pasažéři byli tenkrát zachráněni. Od té doby uplynulo spoustu času a technika se změnila k nepoznání. Přesto bojovat proti přírodě nelze ani s tou nejvyspělejší technikou.

Na letištích tak přespávají stovky lidí. Ti kdo vyrazili do České Republiky a dalších zemí z okolních mimoevropských států se jen tak domů nedostanou. Letiště by měli být aktuálně uzavřeny až do 19.4.2010 s tím, že je možný další a další odklad. Když nad tím tak přemýšlím, je možné že Islandská sopka Eyjafjallajökull může chrlit lávu dál a dál a sopečný prach může létat nad Evropou i několik týdnů. To by byla pro leteckou dopravdu katasrofa.

Škody dosahují miliard korun. Letecké společnosti přicházejí přepravou osob o veliké peníze, ovšem napojení na leteckou dopravu to není pouze přeprava osob, ale spoustu dalších napojených sítí. Nákladní doprava je neméně důležitá, spousta firem je na ní zcela závislá a tak vývoz například z Afriky do Evropy, kdy produkty musí být na místě za den zcela stojí. Neumím si představit jak by podobná situace vypadala, pokud by letadla v Evropě musela stát dalších pár dní. V dnešní době ekomomické krize by to byla naprostá pohroma.

Edit: Dobré zprávy jsou, že některá letiště v Evropě již pomalu pouští některá letadla na runway. Špatnou zprávou je, že sopka na Islandu je stále aktivní a popel stále stoupá.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.