Největší hrady a pevnosti na světě

Hrad Malbork

Hrady, zámky a pevnosti byli odjakživa středem pozornosti. Sloužili jako obranná struktura a sídlo panovníka, šlechtice či krále. Na světě existují doslova stovky nejrůznějších hradů a pevností ačkoliv u jiných kultur by se o hradu dalo polemizovat. V tomto článku se podíváme na ty největší hrady a obranné budovy po celém světě včetně Japonska či Indie.

Edinburgh Castle

Naším první „vlaštovkou“ je skotský hrad Edinburg. Ten se panoramaticky nachází na vyhaslé sopce vysoko nad stejnojmenným městem. Významem asi největší cenností je kaple St. Margaret pocházející z 12. století, která je zároveň nejstarší stavbou v Edinburgu.

Citadel Aleppo

Na 50 metrů vysokém kopci v centru města Aleppo v Sýrii je postaven jeden z nejstarších hradů na světě Aleppo Citadel. Za svoji existenci se tu vystřídala řada civilizací, včetně Řeků, Byzantinců, Ayyubids a Mameluků. Hrad, který je k vidění v současné době pochází ze 13. století.

Citadel Aleppo

Citadel Aleppo

Himeji Castle

Údajně nejkrásnější japonský hrad, který unikl řádění občanských válek, zemětřesení a bombardování je dnes dochovanou památkou, kterou obdivují lidé po celém světě. Hrad Himeji pochází ze 14. století, kdy byl postupně během dalších desítek let rozšiřován.

Budínský hrad

Poměrně nedaleko v maďarské Budapešti se nachází jeden z největších hradů na planetě zemi Budínský hrad. První opevnění se datuje do 13. století, kdy mělo sloužit jako ochrana před mongolskými nájezdníky. V současné době je hrad směsicí architektonický stylů od gotiky až po baroko.

Spišský hrad

Na východním Slovensku je svoji rozlohou údajně 6. tý největší hrad na světěSpišský hrad. Původní část hradu byla ve 13. století opevněna kamennou zdí. Dolní nádvoří bylo vystavěno ve století patnáctém. Nachází se v krásném přírodním prostředí, které je často využíváno i filmaři. Naposledy se tu natáčeli scény z filmu Last Legion (Poslední Legie). Spišský hrad je jedním z největších středověkých hradů ve Střední Evropě.

Hohensalzburg Castle

Rakouský Salzburg se může pochlubit jedním z nejdochovalejších hradů v Evropě. Hohensalzburg Castle byl postaven v roce 1077. Během let 1495 a 1519 byl značně rozšířen a dostavěn až do dnešní podoby.

Windsor Castle

Podle průzkumů největší obydlený hrad na světě Windsor se nachází v Anglii a je oficiální residencí královny Alžběty II., která jej využívá jak k formálním tak i neformálním účelům.

Pražský hrad

I Česká republika má v žebříčku největších hradů na světě svého zástupce. Je jím Pražský hrad, který je v Guinessově knize rekordů zapsán dokonce jako největší hrad na světě. Pražský hrad má řadu komplexních památek, mezi které patří Svatovítská katedrála či bazilika Sv. Jíří.

Mehrangarh Fort

Již sám název napovídá, že se jedná o pevnost a nikoliv hrad. Nachází se na 122 metrů vysokém kopci v Indii, je 36 metrů vysoký a pro návštěvu jeho „srdce“ musíte překonat hned 7 bran. Pevnost Mehrangarh byla původně postavena roku 1459, ovšem to co lze vidět v současné době pochází ze 17. století.

Malbork Castle

Hrad Malbork nacházející se u našich severních sousedů v Polsku je prý největším hradem na světě. Založen byl roku 1274 Řádem německých rytířů. V tomto důsledku probíhalo stálé rozšiřování hradu až do roku 1466.

Hrad Malbork

Hrad Malbork

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.