Průvodce městem Izmir, Turecko

Vlajka Turecka

Izmir patří mezi tři největší turecká města a zároveň jej řadíme mezi druhý nejvýznamější přístav Turecka. Palmové háje,  nádherné proménády, aleje a zelené lesoparky, stejně jako umístění města kolem kulaté zátoky dělají z této lokality oblíbené místo pro trávení letní dovolené u moře. Izmir nabízí skvělé počasí a téměř 150 slunečních dní v roce. Čím vším vás toto město může zaujmout? Pojďme to zjistit.

Teleferik, Izmir

Začneme krásným výletem na horu parku. Lanovka, která se nachází poblíž vás vyveze na samotný vrchol ze kterého můžete obdivovat krásy celého Izmiru, přilehlých borových lesů a jezera.

Archeologické muzeum Izmir

V roce 1984 bylo archeologické muzeum přemístěno do modernější budovy v níž se nachází dodnes. Sbírka obsahuje artefakty a vykopávky z několika regionů poblíž Izmiru jako například Bayrakli, Ephesus, Pergamon, Miletus, Aphrodisias, Sard či Iasos. Najdeme zde opravdu vyjímečné skvosty, které ocení především milovníci historie. Nálezy z roku 1000 před naším letopočtem z osmanské doby zaujmou i historického nenadšence. Sochy Demetera a Dia z Agory, keramika, sarkofágy či starodávka plavidla jsou chloubou archeologického muzea v Izmiru.

TIP OD NÁS:   Zájezdy Turecko

Památník Atatürk

Na náměstí republiky se nachází památník Atatürk, který byl postaven roku 1932 italským sochařem Pietro Canonicou. Na jeho podstavci najdete reliéfy z války za nezávislost.

Agora

Agora bylo místo, kde se odehrávali mnohé obchody. Trh byl postaven za vlády Alexandra Velikého a umístěn pod hřbitovem v lokalitě známé jako Tilkilik na okraji Kadifekale. V severní části Agory můžeme najít 160 metrů dlouhou baziliku, rozdělenou do tří uliček, které jsou navíc rozděleny ve dvou řadách sloupy.

Clock Tower

Hodinová věž, jak by se dal přeložit název památky pocházející z osmanské doby. Věž Clock Tower byla postavena k 25. výročí moci osmanského sultána Abdülhamida I. Věž je 25 metrů vysoká a z každé strany jí lemují fontány. Zajímavostí je rozhodně fakt, že za 100 let se čas na hodinách ani jednou nezastavil. Jedná se o jednu z největších dominant města Izmiru.

Trh Kemeralti

Údajně nejlepší místo určené nákupům v oblasti Izmiru. Nachází se v okrese Konak Izmir a celý trh je součástí historických památek, mezi kterými nalezneme například mramorové fontány Donertas Sebili pocházející z roku 1814 či historickou budovu, která je významnou památkou z dob turecké války za osvobození.

Kostel St Polycarp

Postaven byl již v roce 1625 na příkaz krále Francie. Je nejstarším křesťanským kostelem v Izmiru. Počas celé doby byla budova několikrát poškozena ať již vlivem počasí či požárů. Kostel se nakonec podařilo obnovit a zrekonstruovat tak, jak tomu bylo před více než 300 lety. Pojmenován je podle svatého Polykarpa, biskupa, který žil v dřívějším městě Smryna, které bylo později nahrazeno právě Izmirem.

Mezi další oblíbená místa patří Kulturpark umístěný v samém srdci Izmiru a sloužící pro odpočinek od hluku a shonu města. Park je lemován stromy a zelení.

Stejně jako v celém Turecku i v Izmiru lze obdivovat mešity. Najdete jich tu opravdu požehnaně. Ta největší je mešita Hisár postavená v roce 1598. Nejstarší mešitou potom je mešita Kursunlu, která byla postavena v 16. století.

Izmir je báječné letovisko, které má rozhodně co nabídnout. Hledáte-li zajímavý program na letní dovolenou, Izmir může být tím pravým místem pro vás.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.