Liparské ostrovy, Itálie

Liparské ostrovy, taktéž nazývány jako ostrovy Eolské se nachází v Tyrhénském moři poblíž Sicílie. Jedná se o skupinku sedmi obydlených sopečných ostrovů s celkovou rozlohou cca 117 kilometrů čtverečních, další desítka ostrovů je neobydlená. Svoji popularitu získali Liparské ostrovy především díky divoké a překrásné přírodě. Hlavním městem celého Liparského souostroví je ostrov Lipari.

Liparské ostrovy jsou stále více vyhledávány dychtivými turisty, kteří touží poznat kousek divoké členité krajiny. Najdete tu vhodné podmínky pro koupání, potápění a také vodní sporty.

Liparské ostrovy jsou známé také pro svoji sopečnou činnost a to především na ostrovech Vulcano a Strombóli. V této oblasti Itálie rozhodně nenajdete velké hotelové komplexy a velké podniky. Ubytování zde hledejte s soukromých vilkách na členitých a písečných pobřežích. Díky své fascinující přírodě jsou ostrovy zapsány na seznamu dědictví UNESCO.

Počasí Liparské ostrovy

Příjemné subtropické klima je zárukou dobrého počasí. Průměrná teplota v létě dosahuje až 35 °C, během celého roku potom cca 16 °C. Možná si mnoho z vás nyní říká, že teplota je až moc vysoká, ale svěží větry vanoucí od moře často vzduch ochlazují na příjemnou teplotu. Během podzimu a zimy jsou na Liparských ostrovech častější srážky. Naopak během letních měsíců se zde setkáte s minimem deště, existují dokonce případy, kdy nepršelo celých 6 měsíců. Liparské ostrovy mají k dispozici pouze několik vyvěrajících pramenů pitné vody. Nutností je tedy dovážet pitnou vodu cisternami ze Sicílie.

Něco pro gurmány

Liparské ostrovy nabízí také něco pro gurmány. Půda je díky vulkanickému původu velice úrodná. Na rozlehlých kopcích se ta rozkládají vinice, olivové háje, fíkovníky, datlové háje a také překvapivě kaktusy, které ve vás zanechají exotický pocit. Nejrozšířenější gurmánským artiklem je víno. To dosahuje světových kvalit včetně nejznámějšího vína Malvasia. Představa nejrůznějších mořských specialit společně s kvalitním vínem zanechá jistě v nejednom z vás příjemný pocit a také fakt, že dovolená se již mílovým krokem blíží.

Seznam Liparských ostrovů dle velikosti

  1. Lipari
  2. Salina
  3. Vulcano
  4. Stromboli
  5. Filicudi
  6. Alicudi
  7. Panarea

Menšími ostrůvky jsou potom: Basiluzzo, Dattilo, Lisca Bianca, Strombolicchio

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.