Zajímavá evropská města #1 – Pärnu, Estonsko

Chtěl bych Vás přivítat u jednoho ze seriálů, kterým se budeme po několik týdnů brodit na těchto stránkách. Seriál se bude týkat zajímavých evropských měst oplývajících turistikou, kvalitním historickým zázemím a originalitou, za kterou se jezdí, především.

S naším prvním dílem vyrazíme do historicky obsazeného města Pärnu, které se nachází v Pernském zálivu na jihozápadě Estonska. Pro českého turistu atrakce vskutku zajímavá. Nejen proto, že se samotné Estonsko začíná postupně otevírat světu a nabízet své přednosti. Město samotné bylo založeno v roce 1251. Respektive jedna ze dvou částí. Staré Pärnu a Nové Pärnu se následně v roce 1599 spojilo a založilo město, ležící na stejnojmenné řece. Krom toho, abych byl přesný. Právě kolem tohoto města je známo první osídlení na dnešním území Estonska. A to je prosím 9. tisíciletí př. n. l.

Nové Pärnu leží na původní křižácké pevnosti, která zde stála již v roce 1265. Město leželo na veledůležité obchodní stezce. Ta způsobila, že se město až globálním postupem rozvíjelo. Díky ní totiž bylo město obehnáno hradbami a postavily se zde zdejší středověké památky, které turisté dodnes s úctou obdivují. Jsou to především pozůstatky městského opevnění se zbytky bastionů a zejména pak Červená věž z 15. století a Tallinnská brána ze 17. století. Na co je ale takřka 50ti tisícové město (rozlohou velké asi jako Mladá Boleslav) nejvíce pyšné jsou zdejší několika kilometrové dlouhé písečné pláže. Uprostřed léta se například teplota pohybuje kolem 20 – 25 °C. Kdekoho by mohlo zarazit, že moře samotné příliš slané vlastně není. A krom toho koho by nelákalo se vykoupat v Baltském moři?

Nakonec jsem zapomněl zmínit další z dominant města a tím jsou rozsáhlé lázně otevřené léta páně 1838. Navštěvuje jej desetitisíce cizinců z celého světa. Zdejší lázně totiž dobře působí na kloubní potíže, poruchy míchy, periferní a centrální nervové soustavy a gynekologické onemocnění. Procedury dále nabízejí hydroterapii, bahenní koupele, léčbu zemním voskem, masáže, laserovou terapii, elektroterapii, lymfatickou a inhalační léčbu a aromaterapii.

Kdo pak zdejší město navštěvuje především? Jsou to Finové a Estonci, kteří to mají do města nejblíže. Ale pro českého turistu by zde neměl být problém domluvit se anglicky. Přesto, že se ceny přibližují skandinávským zemím, je Estonsko stále nejlevnější z nich. I tak ale dokáže nabídnout plno věcí, které si u nás ani nedokážeme představit. Především jsou to mléčné výrobky nebo zdejší speciality, ryby. Jak jinak. Pärnu je město, o kterém se u nás příliš nemluví, ale dokáže opravdu hodně nabídnout. Stačí se zakousnout a už nepustí, však zkuste sami.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.