Žraločí turistika: potápění v kleci, potápění se žraloky a lov žraloků

Žralok

Zatímco mnoho z nás dává přednost sledování žraloků z dostatečné vzdálenosti akvária, jsou mezi námi i tací, kteří touží stát žralokům nablízko.. „Žraločí turistika“ je stále oblíbenější formou cestování. Vždyť sledovat žraloky ve volné přírodě z bezprostřední blízkosti a slyšet tlukot svého srdce  je přeci jen pocit na který člověk nikdy nezapomene.

Potápění v kleci

Nejlepším způsobem jak být svědkem moci pozoruhodných tvorů, jakým žraloci bezpochyby jsou je potápění v kleci. To umožňuje dostat se k žralokům velmi blízko. Jste totiž uzavřeni v kleci a „hozeni“ žraloků přímo do jejich teritoria. Vybaveni jste buď potápěcím zařízením nebo šnorchlem.

Nejlepším místem pro potápění s žraloky v kleci je pobřeží Jižní Afriky cca 2 hodiny od Kapského města, kde jsou dokonce žraloci, kteří skáčou až nad hladinu moře. Nemusíte se tedy příliš potápět, aby jste predátora zahlédli. Výletní lodě specializující se na podobnou žraločí turistiku nabaží vaše oči dosytnosti. Během výletu totiž dochází ke krmení žraloků, kteří jsou poté vidět i z bezpečí lodě. Nejlepší období pro shlédnutí nebezpečných žraloků bílých je květen až říjen, kdy je v Jižní Africe zimní období.

Potápění se žraloky

Korálové útesy patří mezi nejkrásnější místa pro potápění. Poskytují možnost vidět barevné rostlinné a živočišné druhy a v mnoha případech také žraloky. Zatímco žraloci mohou být spatřeni v tomto prostředí v jakémkoliv množství, nejlepší místa pro pozorování jsou Bahamy, Kalifornie a Latinská Amerika. Ani Cortezské moře v Mexiku či Cocos Island na Costa Rice nejsou místa, kde bychom neměli být opatrní.

Nám asi nejbližší destinací, kde je možné spatřit žraloky na vlastní oči je Sudán a jeho útes Sha’ab Rumi. Žraloka velrybího je možné pozorovat při pobřeží Hondurasu, v Utila. Tyto obrovské druhy velrybích žraloků jsou neškodné. Z tohoto důvodu je možné dostat se k žralokům velmi blízko, přesto se nedoporučuje sahat na ně. Ačkoliv jsou neškodní a sbírají plankton, jistě nechtějí být při této činnosti obtěžováni.

Lov žraloků

Ikdyž je v České republice žraločí maso málo vídané, v zahraničí je to doslova pochoutka. Maso seženeme přímo v supermarketech a taková polévka ze žraločích ploutví je v Asii velmi oblíbená. I jako v jiných případech i žraloci jsou v poslední době loveni nadměrně a nelegálně. To rozhodně nepřispívá právě „žraločí turistice“.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 odpověď to “Žraločí turistika: potápění v kleci, potápění se žraloky a lov žraloků”

  1. Potápění mezi žraloky bych chtěl v nejbližších letech vyzkoušet, musí to být neuvěřitelný zážitek. Podle toho, co jsme si našel, se mi líbí hlavně JAR a taky Karibik. I v různých žebříčcích se tyto místa umisťují hodně vysoko.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.