TOP 11 extrémních prostředí na zemi / Dobrodružné cestování

Dovolená v Egyptě již od 7 590 Kč

Planeta Země je fascinující, rozmanité a nádherné místo. Připravily jsme pro vás výběr 11ti nejbizarnějších a nejextrémnějších míst na zemi, kde by jste možná chtěli být nebo také ne. Posouzení už necháme na vás. Budeme rádi, pokud nám třeba do komentářů napíšete, které z těchto míst, by jste chtěli navštívit, nebo které vás naopak vůbec neláká.

Chimborazo, Ekvádor – nejvzdálenější bod od středu Země

Mezi lidmi panují přesvědčení, že nejvzdálenějším bodem od středu země je Mount Everest. Není tomu tak. Jedná se o sopku Chimborazo v Ekvádoru, která leží 6,384.4 km od středu Země. Naopak Mount Everest „pouze“ 6,382.3 kilometrů.

Dallol, Etiopie – nejžhavější obydlené místo na zemi

Průměrně tu je 34 stupňů celsia a je dokonce známa i rekordní letní teplota, která čítá neuvěřitelných 64 stupňů celsia. Pro ty, kteří milují teplo, ideální místo, co říkáte? Jedinými pravidelnými návštěvníky Dallolu v Etiopii jsou velbloudi, kteří tu sbírají sůl.

Mrtvé moře, Jordánsko – nejnižší bod na zemi

Plavci se doslova vznáší v Mrtvém moři, vzhledem k jeho vysoké hustotě a 33,7 procent slanosti vody. Mrtvé moře v Jordánsku má ale další nej. Leží totiž 423 metrů pod hladinou moře a jedná se o nejnižší bod na zemi.

Tanggula, Čína – Nejvýše položená železniční stanice

Tato neobsazená železniční stanice se nachází v nadmořské výše 5068 metrů v Amdo County v Tibetu, autonomní oblasti Číny.

Jezero Titicaca, Bolívie / Peru – nejvyšší splavné jezero

Na hranici Peru a Bolívie v Andách leží největší jezero v Jižní Americe (podle objemu vody) Titicaca. Právem mu náleží titul nejvýše položeného splavného jezera na světě. Je důležitým dopravním bodem mnoha velkých lodí i obchodních plavidel. Bohužel jezero Titicaca trvale zažívá ustupující výšku hladiny od roku 2000, v současné době je hladina na nejnižší úrovni od roku 1949.

Angel Falls, Venezuela – nejvyšší vodopád na světě

Umístěný hluboko do džungle Venezuely, výjimečná památky UNESCO, vodopád Angel Falls tyčící se v neuvěřitelné výšce 979 metrů. Voda teče přes okraj hory Auyantepui do řeky Kerep.

Aswan, Egypt – nejsušší obydlené místo na světě

Za nejsušším obydleným místem na světě nemusíme zase tak daleko. Stačí navštívit Egypt a město Aswan. Každých pět let tu naprší jen několik milimetrů srážek deště a to pouze v nejlepším případě. Poslední zaznamenané srážky byli v dubnu roku 2010. V některých osadách jsou domy, které mají pokoje bez střechy, protože zkrátka nejsou potřeba.

Cherrapunji, India – nejdeštivější místo na zemi

Na opačné straně nejsuššího místa na zemi je nejdeštivější místo, které najdeme v Cherrapunji v Indii. Právě tu padá nejvyšší rekord ročních i měsíčních srážek na světě. Paradoxně má ale „mokré město“ často nedostatek pitné vody a místní obyvatelé jsou nuceni vydávat se na míle daleko k získání pitné vody.

Kilauea, Hawaii – nejaktivnější sopka na světě

Havajská sopka Kileuea, v překladu něco jako „chrlič“ je příhodně pojmenovaná nejaktivnější sopka na světě. Neustále chrlí lávu do moře již od roku 1983 a je oblíbeným zdrojem informací vulkanologů.

Salar de Uyuni, Bolívie – nejplošší místo na světě

Solí pokrytá země má čtvercový poloměr o průměru 4086 kilometrů a hory či jen malé kopečky tu budete hledat marně. Salar de Uyuni možná jistě znáte z řady dokumentů nebo z reportáží o nejrychlejších strojích naší planety.

Mount Everest, Nepál / Čína – nejvyšší hora světě

Pro běžně znalé asi nejznámější místo v našem seznamu. Slavná nejvyšší hora na světě Mout Everest v Himalájích měří úctyhodných 8848 metrů nad moře

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

1 odpověď to “TOP 11 extrémních prostředí na zemi / Dobrodružné cestování”

  1. R2 napsal:

    Vy ještě nevíte, kam letos na dovču k moři? Inspirujte se na webu http://www.morskeplaze.cz

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.