Po stopách řecké mytologie

Ostrov Mykonos, Řecko

Už vás unavují pobytové zájezdy, kdy celou dobu proležíte na pláži a v lepším případě navštívíte nanejvýš místní kostelík? Zkuste si představit dovolenou, při které se vydáte po stopách řecké mytologie. Podívejme se, co bychom při takové cestě neměli vynechat.

Mýty a pověsti z této oblasti Středomoří zná každý. Ať už z vlastní četby, ze školních lavic nebo z nejrůznějších filmových ztvárnění. Málokoho však už napadne navštívit místa, kde se báje měly odehrávat. Je pravda, že na nás po příjezdu na místo nejspíš nebude čekat Minotaurus s uvítací cedulí, leckde nenajdeme ani památeční lístek, ale ten hřejivý pocit, že stojíme na stejném místě jako bájní hrdinové, je přeci jen k nezaplacení… Tak co bychom si neměli nechat ujít?

Mykonos

Mykonos patří k méně známým ostrovům. Přesto však právě zde došlo k jednomu z nejvýznamnějších bojů mezi řeckými bohy. Na Mykonu bojoval Zeus proti Titánům, kteří se rozhodli na popud své matky Gaii neuznávat olympské bohy a svrhnout je. Zeus však Titány s pomocí dalších bohů porazil. Samotný ostrov Mykonos pak byl pojmenován po vnukovi samotného Apollóna.

Samos

Ani Samos nepatří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy. I on však může svoji troškou přispět do celé sbírky bájí a pověstí. Podle všeho je právě toto místo rodištěm bohyně Héry. Héra byla bohyní plodnosti a nejvýznamnější ženou obývající Olymp. Byla totiž sestrou a současně manželkou samotného Dia. Na ostrově je jí zasvěceno několik chrámů.

Lesbos

Ostrov Lesbos je známý především díky básnířce Sapfó a její náklonosti k dívkám. Všichni nejspíš už vědí, že právě po tomto kusu země mají své označení lesbičky. Původní řecká mytologie nás však zavede ještě dále. Za vším totiž původně stojí jeden z méně významných bohů – Lesbos. Tomu bylo toto území svěřeno do správy a po něm také nese své jméno.

Kefalonie

Ani Kefalonie není chudá na povídačky a báje. Ta nejznámější se váže k postavě řeckého Boha Pana – ochranitele pastvin a stád. Tento bůžek se od ostatních lišil svým vzezřením – horní polovinu těla měl lidskou, avšak spodní připomínal kozla. I proto se raději zdržoval v přítomnosti nymf a satyrů. S mnoha z nich měl milostné románky a trápení. Nymfa Melissani, které jej vroucně milovala, se však opětování citů nedočkala, a proto ukončila svůj život v jeho svatyni – právě na ostrově Kefalonie.

Takže poznávejte Řecko trochu jinak a naplánujte si jednou poněkud netradiční dovolenou.

Greece Tours

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.