Jeskyní chrám Dambulla – poznejte kulturu z jiného světadílu

Úvod

Fascinují Vás kultury vzdálených zemí a milujete cestování za exotikou? Pak byste se rozhodně měli vypravit na Srí Lanku a navštívit jeskynní chrám Dambulla, který patří mezi nejrozsáhlejší a nejzachovalejší jeskynní chrámy na Srí Lance.

 

Jeskynní chrám Rock Cave v Dambulla

Jeskynní chrám Vás ohromí svojí zachovalostí. Můžete si prohlédnout velké množství převážně buddhistických maleb, ale také například hinduistické sochy.  V roce 1991 byl jeskynní chrám v Dambulla zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jeskynní chrám Rock Cave v Dambulla

Samotné město Dambulla patří mezi velmi rušná místa Srí Lanky, leží v jejím geografickém středu.  Turisté sem jezdí především do tohoto proslaveného skalního chrámu, který se skládá z pěti jeskyní nacházejících se ve výši 100 až 150 metrů nad samotným městem.  Jeskyně se již v  1. století př.n.l. používaly pro bohoslužby. Malby, které zde můžete vidět, jsou však dílem z 18. a 19. století.

2. Samotné město Dambulla

K jeskyním dojdete po širokém schodišti, najdete v nich 150 různých podobizen Buddhy. Chrámy mají více než 2000 let starou historii. Poskytly útočiště například králi Valagambahu, který byl vyhnán z Anuradhapury.  Poté, co dobyl zpět svůj trůn, změnil je ve skalní chrámy. Jeho následovníci v úpravách jeskyní pokračovali.  Král Nissanka Malla jim dal zlatou výzdobu a tím získaly název Ran Giri – zlatá skála.

Úchvatné jeskyně musíte vidět

3. Úchvatné jeskyně musíte vidět

Jednotlivé jeskyně jsou zděné, zvenčí připomínají klasické chrámy. Samotný vstup do chrámu patří mezi mistrovská díla sinhálského buddhismu. Nejkrásnější jeskyní je Maharja Vihara.  Ve všech jeskyních uvidíte nádherné malby a to i na stropech, které jsou zvlněné a hrbolaté a neustále z nich kape voda.

Návštěvu těchto nádherných jeskyní zvládnete během jednoho dne. Hned vedle leží také Sigiriya, která spolu s Dambullou leží v Kulturním trojúhelníku.

Pokud se rozhodnete cestovat na Srí Lanku tak určitě nevynechejte Jeskyní chrám Dambulla spolu s dalšími místy, která jsou zmíněná v tomto článku.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.