Aktuální a politická situace v Egyptě

Pohodová dovolená v Egyptě patří mezi sedmou nejnavštěvovanějších zahraniční destinaci českými turisty, kam se ročně vydá prožít svoji báječnou dovolenou na 170 000 turistů. V posledních dnech se pohoda u Rudého moře vytratila. Způsobují to demonstrace a nevole občanů Egypta volající po odstoupení vlády a prezidenta Husního Mubáraka.

Během necelého týdne zemřela při demonstracích stovka lidí a situace je nadále vyostřena. Protesty, které byli převážně v Káhiře s pomalu přesunují i do turistického letoviska Hurghada, kde byli spatřeny první známky rabování a demonstrací několika desítek lidí. Turisté ovšem zůstávají v bezpečí svých hotelů. Úřady proto varují turisty před nočním vycházením do měst a přilehlých oblastí.

Jet do Egypta či nikoliv?

Podle Tomio Okamury mluvčího AČCKA (asociace českých cestovních kanceláří) je v Egyptě aktuálně něco málo přes 1 tisíc českých turistů. Úřady dodávají a apelují na lidi, aby, pokud to není nutné do Egypta na dovolenou neodjížděli. S leteckými společnostmi se nyní jedná o možnostech předčasného návratu českých klientů z Egypta v případě nutnosti a ještě větší vyhrocenosti situace.

Podle posledních informací některé cestovní kanceláře ruší únorové zájezdy do Egypta a nahrazují je jinými vhodnými destinacemi jako například Kanárskými Ostrovy či Spojenými Arabskými Emiráty. Některé cestovní kanceláře jsou připraveny vracet peníze za zakoupené zájezdy. Jedná se minimálně o prvních 14 dní v únoru a podle situace bude tento termín posunut.

Egypt jak ho neznáte

Ve včerejších dnech demonstranti vtrhli do muzea a poškodily značné množství archeologických památek. Utrhané hlavy, poházené sošky po zemi a rozbité vitríny jsou výsledek demonstrací. Některé památky jsou navždy ztraceny. Káhira je momentálně útočištěm mnoha tanků, včetně posledních nejmodernějších modelů egyptské vlády. V ulicích jsou proti nepokojům nasazeny tisíce policistů.

Jak se nadále bude vyvíjet tato politická situace v Egyptě je otázkou. Již nyní je jasné, že Egypt bude postihnut po turistické stránce.Nejenže se podle informací tiskových agentur rozhodli bohatí podnikatelé opustit Egypt svými soukromými letadly, není zcela jasné, jestli po těchto demonstracích budou mít nadále zájem investovat v této zemi.

Světové agentury navíc vydali své aktualizované přehledy zemí, ve kterých je situace výhledově dobrá pro investice a celkově ekonomivký boom. Situace v Egyptě dospěla ze stabilního ratingu na nepřiznívý vývoj. To vše má nespočet negativních dopadů na celkový rozvoj turismu v Egyptě.

Aktualizace 1.2.2011: Podle neověřených informací bylo v Egyptě díky demostracím usmrceno již na 300 lidí a více jak 3000 lidí bylo zraněno. Situace nepřestává být vyostřena.

Jaký je váš názor na politickou situaci v Egyptě? Změní se Egypt jako turistická destinace ve vašem podvědomí?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechte odpověď

Z důvodu spamu vyřešte tuto rovnici: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.